logi sisse parooliga | id-kaardiga
Uudised
... ja arhiiv
Kalender
Mis teoksil
Koolid
Liikmete nimekiri
Liidust
Üldinfo
Juhatus
EML juhatus
Kontakt
Lingid
Trükised ja õppematerjalid
Toetusprogramm NOOR INSTRUMENTALIST
KONKURSS 2019
Arhiiv
Vana leht
Tööpakkumised
... ja "otsin tööd"

Uudised » Laste õppimisvalikuid mõjutab muusikakooli tegevuses osalemine

28.05.2014


Rõngu kooli priimus ja maakonnaülümpiaadide esikolmiku tüdruk Karin Pungas käib Elvas nii muusikakoolis kui ka tantsimas, aga Elva gümnaasiumisse ta siiski ei tule. Karin jätkab Rõngu keskkoolis. „Sain küll Miina Härma Gümnaasiumisse sisse, kuid kuna sel aastal lõpetan muusikakooli ja tahan järgmisel aastal lisaõppeaastat võtta, samuti ka tantsimist jätkata, otsustasin jääda siia ja lõpetada see kool kuldmedaliga,“ selgitab Karin, kes loodab lõpetada kooli kuldmedaliga. „Mulle tundub, et Rõngu koolis on tugevamad õpetajad (mõned isegi õpetavad Miina Härmas ja Treffneris). Tundub isegi, et tase on Rõngus natuke kõrgem,“ arvab Karin.

Elva gümnaasium arvestab sügisest kuni 56 õpilasega, kes võiks Elva gümnaasiumi 10. klassis jätkata.

Kui need katsete järgsed arvud tõesti paika jäävad, siis oleks võimalik, et järgmisest aastast moodustatakse kaks kümnendat klassi - selge edasiminek võrreldes mullusega, kui kokku pandi vaid üks kümnes klass.

„Jään Elva gümnaasiumisse, sest Elvas õppides on mul lihtsam trennis käia,“ põhjendab peatselt põhikooli lõpetav Kristel Roose. Trennideks kulub iluvõimlemisega tegeleval tüdrukul päris palju aega ja seega on iga tund arvel. Senimaani on Kristeli tunnistustel olnud neljad-viied ja ta loodab, et nii jääb ka edaspidi.

HOBI HOIAB KODUS
Teine võimlemisega tegelev põhikoolilõpetaja Karmen Orlovski teatab, et ka tema jääb ilmselt Elva gümnaasiumisse. Samas on tal ka varuvariandina meeles mõlkumas Tamme gümnaasium. Tamme gümnaasium huvitab teda ennekõike meditsiini õppesuuna pärast. Seega, hõiskamiseks on veel vara, sest kõik mainitud 56 kandidaati 10. klassi pole veel kindlad tulijad. Seda enam, et eeldatavaid põhikoolilõpetajaid on Elvas 82.
„Elvasse innustab jääma siinsed hobid ja töö,“ ütleb Karmen, ent lisab: „Lahkumisele paneb mõtlema nõrk gümnaasiumi osa, kust väga paljud lahkuvad.“ Karmeni tööks on spordiklubis „Airi“ laste treenimine ja hobide seast torkab silma kõik muusikaga seotu - laulmine, rahvatants, muusikakool. Karmeni tunnistus kõrgub tublisti üle keskmise - neljad-viied, vahest üksik kolm.

Elva üheksanda klassi noormees Cristian Noop jätkab õppimist Tartus Miina Härma gümnaasiumis, peamine põhjus on see, et hulk olulisi klassikaaslasi läheb samuti mujale. „Miina Härma gümnaasium pakub mulle paremaid võimalusi,“ on ta veendunud. Härmasse läheb teadaolevalt veel heade hinnetega edukas noorsportlane Marta Kotkas, teiste sihtkohtade seas jäid meelde Tamme gümnaasium, Nõo reaalgümnaasium ning Tartu kutsehariduskeskus. „Mulle on mulje jäänud, et nad tahavad mingit vaheldust ja rohkem võimalusi nagu näiteks Tartu pakub,“ pakub Noop.

Rõngu kooli priimus ja maakonnaülümpiaadide esikolmiku tüdruk Karin Pungas käib Elvas nii muusikakoolis kui ka tantsimas, aga Elva gümnaasiumisse ta siiski ei tule. Karin jätkab Rõngu keskkoolis. „Sain küll Miina Härma Gümnaasiumisse sisse, kuid kuna sel aastal lõpetan muusikakooli ja tahan järgmisel aastal lisaõppeaastat võtta, samuti ka tantsimist jätkata, otsustasin jääda siia ja lõpetada see kool kuldmedaliga,“ selgitab Karin, kes loodab lõpetada kooli kuldmedaliga.
„Mulle tundub, et Rõngu koolis on tugevamad õpetajad (mõned isegi õpetavad Miina Härmas ja Treffneris). Tundub isegi, et tase on Rõngus natuke kõrgem,“ arvab Karin.

Samuti maakonnaolümpiaadidel edukalt esinenud Rõngu õpilane Gerri Tatar jätab aga nii koduse Rõngu kui lähedase Elva ning siirdub Tartusse Hugo Treffneri gümnaasiumisse. Rasked sisseastumiseksamid olid tema silmis isegi boonuseks ja kasvatasid just soovi end proovile panna. „Sellel koolil on suurepärane maine ja tase ja see oleks minu jaoks väga hea hüppelaud tulevikuks. Ka kooli kodukord ja prioriteedid meeldivad mulle,“ põhjendas Rõngu põhikoolilõpetaja Gerri Tatar.

STIPENDIUM SAAB HEAKSKIIDU

Mõlemad Rõngu tüdrukud, nii Gerri Tatar kui Karin Pungas olid kuulnud Elva gümnaasiumi kavandatavast stipendiumisüsteemist ja suhtusid sellesse positiivselt. „Usun, et see motiveerib palju õpilasi rohkem õppimisele tähelepanu pöörama,“ arvas Karin, kelle hinnangul on 600 eurot aastas ka ergutuseks ja tunnustuseks täiesti piisav summa.

Kristel Roose sõnul ta ise koolivalikul stipendiumist ei juhindunud oma otsustes, kuid peab seda siiski heaks ja motiveerivaks mõtteks. Karmen Orlovski möönas, et teatud motiveeriv mõju võib stipendiumil olla, kuid nägi ka ettevaatlikuks tegevaid momente: „Stipendium on mõneti kindlasti motiveeriv, kuid ka liiga läbinähtav õpilaste kooli ostmine ja tähelepanu sellel on liiga palju.“

Mida ootab Elva põhikoolilõpetaja Karmen uuelt direktorilt? „Mõistlikumat ja ausamat suhtlemist õpilastega, rohkem kaasaegsust.“ Suhtlusteemale rõhub ka Cristian Noop. „Soovitaks tal Elva gümnaasiumi õpilastega palju suhelda, et õpilased tunneks end vabas õhkkonnas ja proovida mõista õpilaste probleeme ja seisukohti.“

Priit Simson 28.05.2014 Portaal ELVA 24


harju

Copyright EML 2016