logi sisse parooliga | id-kaardiga
Uudised
... ja arhiiv
Kalender
Mis teoksil
Koolid
Liikmete nimekiri
Liidust
Üldinfo
Juhatus
EML juhatus
Kontakt
Lingid
Trükised ja õppematerjalid
Toetusprogramm NOOR INSTRUMENTALIST
KONKURSS 2019
Arhiiv
Vana leht
Tööpakkumised
... ja "otsin tööd"

Uudised » Eesti Noorte Kontsertorkester Ungaris

22.07.2014


Orkestri tänavune suur muusikaprojekt oli esinemine 14. juulil WASBE (World Association for Symphonic Bands and Ensembles) konverentsi lõppkontserdil Debrecenis (Ungari).

Eesti Noorte Kontsertorkestri põhiline repertuaarivalik on sümfooniline puhkpillimuusika - nii seaded kui originaalteosed.
Puhkpillide kontsertmuusikat rikastab erinevate orkestrikoosseisude kasutamine. Alates eelmise sajandi kuuekümnendatest on Ameerika Ühendriikidest üle maailma levinud Wind Ensemble, milles pillide koosseis varieerub vastavalt partituurile ansamblist suure orkestrini ( mõistet Wind Ensemble on eesti keelde raske tõlkida - see ei tähenda rahvusvaheliselt puhkpillimängijatge keeles tavalist puhkpilliansamblit).
Eesti Noorte Kontsertorkestri (Estonian Youth Wind Ensemble) töö ja koosseisud baseeruvad sellel põhimõttel. Orkestri vaskpillisektsioon koos löökpillidega esineb veel eraldi ansamblina nimega Eesti Noorte Brass.

Eesti Noorte Kontsertorkester loodi 2013. a dirigentide-pedagoogide Aavo Otsa, Priit Sonni ja Kaido Kivi initsiatiivil; orkestri mänedžer on Kaido Kivi. Dirigentide eesmärk on luua täielikult komplekteeritud sümfooniline, rikkaliku kõlavärviga puhkpilliorkester, mis võimaldab orkestrimängupraktikat ning annab noortele võimaluse lihvida orkestrimänguoskusi, et tõusta suurde muusikasse - sümfooniaorkestrisse. Repertuaaris pöörame erilist tähelepanu puhkpillide kontsertmuusikute nii solistide, ansamblite kui orkestri esituses.
Orkestri pillirühmade kontsertmeistriteks on üleriigilistel või rahvusvahelistel konkurssidel edukalt esinenud noored interpreedid Kerstin Laanemets (flööt), Ingrid Kruusmägi (saksofon), Laur Keller, Jaan Mesi (trompet), Mait Peterson, Magnus Leopard (tromboon), Imre Leopard, Enri Remmelgas (tuuba). Orkestri tuumik esines 2013. a suvel XI ESTO-l San Franciscos ning pärast edukat ülesastumist tekkis mõte luua eesti noortest puhkpillimuusikutest eliitkoosseis.

MTÜ Aavo Otsa Muusikastuudio, mis koordineerib dirigentide otsusel orkestri tööd, on WASBE liige.

Orkestri tänavune suur muusikaprojekt oli esinemine 14. juulil WASBE (World Association for Symphonic Bands and Ensembles) konverentsi lõppkontserdil Debrecenis (Ungari).

Mastaapse puhkpillimuusika suurürituse lõppkontserdile oli kutsutud esinema kolm kontsertorkestrit: selleks puhuks kokku kutsutud projektorkester Ida-Euroopa maadest (dir Dr Jozsef Csikota) ja maailmakuulus Hollandi rahvuslik noorte Fanfaarorkester (dir Danny Oosterman) ja Eesti Noorte Kontsertorkester, milles 55 eesti puhkpillimängijate omavanuste eliiti kuuluvat noort muusikut juhatasid Priit Sonn, Kaido Kivi, Jaan Ots ja Aavo Ots. Eesti heliloojate loomingust mängisime R.Eespere ja V.Ojakääru ning Tõnis Kõrvitsa seades R. Valgre muusikat.Esinemine ülemaailmse organisatsiooni konverentsi lõppkontserdil tegi meie orkestri tuntuks paljudele WASBE liikmete, sh maailma juhtivate puhkpillimuusika liidrite hulgas. Kontserdi kõrghetkeks kujunes Andre Waigneini „Rapsoodia“ esitus Märt Metsla flüügelhornisoologa, dirigeeris J. Ots. Võrumaalt pärit mees mängis end kontserdi staariks ja publik ei olnud braavohüüetega kitsi.
Kontserdi lõpuloona kõlanud Valgre laulude popurrii teenis sooja aplausi, lisapalaks mängisime Franz Crepazi „Trompetid tuuril“.
Tunnustust solistidele - Märt Metsla, Mait Peterson -, orkestrile ja dirigentidele avaldasid nii arvukas publik kui paljud WASBE liikmed, esile tõstaksin WASBE endise presidendi Dr Dennis L. Johnsoni tunnustussõnad.

Lisaks esinemistele jääb meie muusikutele kindlasti kauaks meelde päevane Budapesti tutvustav ekskursioon koos laevareisiga.
Ungari-kontserdireis jääb meie orkestri üheks tähtsündmuseks ning oli hea meel tutvustada tähtsal muusikafoorumil eesti muusikat ja Eesti puhkpillimängukultuuri.

Täname Bert Langeleri meie kontserdireisi-idee toetamise eest.

Eesti Noorte Kontsertorkestrit toetasid Eesti Kultuurkapital ja orkestrantide vanemad.


harju

Copyright EML 2016