logi sisse parooliga | id-kaardiga
Uudised
... ja arhiiv
Kalender
Mis teoksil
Koolid
Liikmete nimekiri
Liidust
Üldinfo
Juhatus
EML juhatus
Kontakt
Lingid
Trükised ja õppematerjalid
Toetusprogramm NOOR INSTRUMENTALIST
KONKURSS 2019
Arhiiv
Vana leht
Tööpakkumised
... ja "otsin tööd"

Uudised » X rahvusvaheline Chopini nim. konkurss Narvas ja Chopini galakontsert konkursi laureaatide osavõtul Tallinnas

04.02.2014


Pühapäeval, 2. veebruaril algas Narvas X Fryderyk Chopini nim. juubelikonkurss, mis kulmineerub 9. veebruaril Chopini galakontserdiga Tallinnas; aukülalisteks on patroonid – Eesti kultuuriminister Urve Tiidus ning Poola kultuuri- ja rahvuspärandi minister Bogdan Zdrojewski. See üritus on alates 1997. a.-st olnud Poola Suursaatkonna esindusprojektiks. Metseenide rolli täidavad Rahvuslik Fryderyk Chopini Instituut ja Chopini-nim. Ühing, meediapatrooniks on AS Poola Raadio 2. programm. Konkursi peasponsoriteks on Fryderyk Chopini isiku ja pärandi tutvustajad kogu maailmas – Halina ja Mirosław Pieńkowski.

Chopini konkursi ajalugu

Esimene, toona regionaalne konkurss toimus 1997. a. Poola suursaadiku Jakub Wołąsiewiczi ja peasponsor Mirosław Pieńkowski algatusel. Algul nimetuse „Fryderyk Chopini loomingule pühendatud noorte pianistide konkurss” all toimus see igal aastal jaanuari lõpul-veebruari algul. Alates 1999. a. sai sellest rahvusvaheline muusikasündmus, mis kanti Ars Baltica kultuuriürituste nimekirja, muutus ka nimetus: „Fryderyk Chopini loomingule pühendatud rahvusvaheline Läänemere regiooni riikide noorte pianistide konkurss”. Sellest ajast arvestame ka praegu selle, Eesti muusikakalendri jaoks olulise rahvusvahelise haardega sündmuse 15-aastat kestnud traditsiooni. Alates 2002.  a. on konkurss lülitatud EMCY ürituste hulka, see on avalik ning leiab aset iga kahe aasta tagant, mil on taas võimalus mõlema riigi kultuuriministeeriumide delegatsioonide kohtumisteks ning nende Poolas kõige olulisemate institutsioonide esindajate visiitideks, mille missiooniks on Fryderyk Chopini pärandi promotsioon maailmas " Rahvuslik Fryderyk Chopini Instituut ja Fryderyk Chopini nim. Ühing. Ürituse meediapatrooniks on pidevalt olnud AS Poola Raadio 2. programm. Sama ustavaiks on konkursile jäänud peasponsorid Halina ja Mirosław  Pieńkowski´d " Fryderyk Chopini isiku tutvustajad kogu maailmas. Aasta-aastalt kasvab konkursitase ja osalejate arv, kes saabuvad kohale aina kaugemaist maailmanurkadest. 2006. a. lühenes konkursi nimetus, kõlades praegu: „Rahvusvaheline Chopini Konkurss”. Seda kroonib Chopini galakontsert Tallinnas, mis alates 1997. a. on pidevalt olnud Poola Vabariigi Suursaatkonna esindusprojektiks Eestis. Selles osalevad konkursil esmakordselt esilekerkinud laureaadid, kes mängivad koos Narva Linna Sümfooniaorkestriga Eesti kõige prestiižikama kontserdisaali laval. Kontserdilt teeb traditsiooniliselt ülekande ning selle salvestab ka ERR. Alates 2006. a.-st on tollase Poola suursaadiku Wojciech Wróblewski initsiatiivil gala, mida on toetanud ka suursaadikud Tomasz Chłoń ja Grzegorz M. Poznański, heategevuslik ning selle juhtmõtteks on „Aita meil vahetada punktkirjamasina klahvide klõbin Chopini klaverihelide vastu”. See aktsioon lubab jätkata muusikalise hariduse andmise võimaldamist mitmetele Tallinna VHK Muusikakooli pimedatele pianistidele.

Tänavuaastased konkursisündmused algasid 2. veebruaril Narva kindluse muuseumis osavõtjate tutvustamise ja Poola pianisti, žüriiliikme ning ühtlasi Varssavi Fryderyk Chopini nim. Ühingu esindaja Anna Maria Stańczyki soolokontserdiga Chopini muusikast. Konkursi avamisel osalesid EV kultuuriminister ja ürituse patroon Urve Tiidus, Poola Vabariigi suursaadik Eestis Grzegorz M. Poznański ja Narva linnapea Eduard East, kes oma esinemistes rõhutasid konkursi kaalukust Eesti rahvusvaheliste muusikaürituste kalendris ning selle rolli lõimumisprotsessis. Tänati ka õpilaste panustatud töö eest raske repertuaari ettevalmistamisel ning tõsteti esile pedagoogide osa. Kooskõlas traditsiooniga andis Poola Vabariigi suursaadik Eestis osavõtjate ja pedagoogide järjestikku tutvustamise ajal neile üle Poola Vabariigi Välisministeeriumi meened. Sel korral koosnesid hariduspaketid  Fryderyk Chopini muusikaga plaatidest ja infotrükistest. EV kultuuriminister andis klaveriõpetajatele üle 12 Eesti helilooja klaveriteoste partituurid.

Konkurss, mille kulgemist saab intensiivselt jälgida online-aadressilt ka internetis: http://www.ustream.tv/channel/chopin, lõpeb 8. veebruaril žürii otsuse väljakuulutamise ning laureaatide lõppkontserdiga Narvas Geneva Keskuses. 9. veebruaril kell 15.00 algab Estonia kontserdisaalis Chopini galakontsert. Kuni 15-aastased konkursilaureaadid mängivad Fryderyk Chopini klaveriteoseid solistidena, III vanusegrupi (16-18 aastased) laureaadid ning Grand Prix võitja aga esinevad koos Narva Linna Sümfooniaorkestriga (dirigent Anatoli Štšura juhatusel), mängides erinevaid osi kahest Poola helilooja ja klaverivirtuoosi loodud klaverikontserdist. ERR-i poolt ülekantaval ja salvestataval kontserdil on ka heategevuslik mõõde: see toimub traditsiooniliselt juhtmõtte „Aita meil vahetada punktkirjamasina klahvide klõbin Chopini klaverihelide vastu” all. Kogutud annetused on mõeldud Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi pimedate õpilaste muusikahariduse lisarahastamiseks. Traditsiooniliselt kestab heategevusaktsioon kuni 1. märtsini, mil Eesti noored pianistid Chopini sünnipäevakontserdil Tallinna Vanalinna Muusikamajas mängivad tänuks annetajatele (rohkem infot: www.vhk.ee).

Patroonid ning Eesti ja Poola kultuuriministrite kohtumine:

Konkursi patroonideks on algusest peale olnud Eesti kultuuriminister ning Poola kultuuri ja rahvuspärandi minister. Tänavuse konkursi ajal leiab 9.-10. veebruarini aset ka minister Bogdan Zdrojewski ametlik visiiit, kes külastab Eestit siinse kultuuriministri kutsel.

Minister Zdrojewski annab Tallinnas toimuval galal Poola Kultuuri- ja Rahvuspärandi Ministeeriumi poolt laureaadile - nii õpilasele kui pedagoogile - üle traditsiooniliselt omistatava Grand Prix auhinna: reisi mööda Poolat Fryderyk Chopini jälgedes. Poola kultuuri- ja rahvuspärandi ministril on ka töökohtumine EV kultuuriministri Urve Tiidusega. 2-päevase visiidi kavas on veel Eesti Kunstimuuseumi KUMU külastus koos direktor Sirje Helmega ning kohtumine Eestis Poola kultuuriloojaid tutvustavate kultuuritegelastega. Ministrit saadavad Poola Kultuuri- ja rahvuspärandi Ministeeriumi väliskoostöö arendamise osakonna töötajad Marcin Łapczyński ja Anna Ceynowa. Poola kultuuri- ja rahvuspärandi ministri eelmine visiit Eestisse toimus 2002. a., samuti Chopini konkursi ajal. Varasematel kordadel on Poola Kultuuri- ja Rahvuspärandi Ministeeriumit konkursi ajal esindanud aseriigisekretärid.

Metseenid ja Poola-poolne raadiopatroon:

Ürituse metseenideks on Poola Välisministeerium, mida esindab Poola Vabariigi suursaadik Eestis Grzegorz M. Poznański ning Rahvuslik Fryderyk Chopini Instituut, mida X konkursil esindavad asedirektor Wojciech Marchwica ja  F. Chopini nim. Ühing; viimase esindajaks on ka X konkursi žüriiliige, pianist Anna-Maria Stańczyk. Raadiopatroon on Poola Raadio 2. programm. Raadiosaateid Narvast ja Tallinnast hakkab tegema muusikaprogrammi 2 PR toimetuse asejuht, saadete „Isiklik Chopin” autor Róża Światczyńska.

Eesti poolt mängivad võtmerolli Narva Linnavalitsus ja kohalikud sponsorid, muuhulgas konkursikülalisi võõrustavNarva Muusikakool. Meediapatrooniks on ERR.

Konkursi peasponsoreiks on kogu maailmas tuntud Fryderyk Chopini pärandi tutvustajad Halina ja Mirosław Pieńkowski´d, kes on ka firma TRINON omanikud, mille üks asukohtadest on Narva.

 

Osavõtjad, žürii ja konkursi reglement:

Tänavusel konkursil osaleb 61 noort muusikut 14-lt maailma maalt. Narva ja Tallinnasse tulevad noored Chopini muusika esitajad Poolast, Taanist, Ukrainast, Leedust, Lätist, Venemaalt, USA-st, Hiinast, Egiptusest, Aserbaidžaanist, Valgevenest, Armeeniast, Türgist. Eestit hakkavad esindama 16 osalejat, Poolat  aga 4 noort pianisti.

Rahvusvahelisse žüriisse kuuluvad Anna-Maria Stańczyk (Poola), prof. Lauri Väinmaa (Eesti), prof. Julius Andrejevas (Leedu), prof. Teppo Koivisto (Soome), prof. Julia Tiškina (Venemaa).

Konkurss toimub kolmes vanusekategoorias: kuni 12-aastased, vanuses 13-15 aastat ja 16-18-aastased pianistid.Iga vanusekategooria kolm esimest saavad auhinnad. Laureaadid ja nende pedagoogid saavad mitu rahalist ja esemelist auhinda (peamiselt on need väärtuslikud haridusteemalised paketid) ning kutseid meistrikursustele, soolokontsertidele ja õppereisidele. Välja antakse ka Poola kultuuri- ja rahvuspärandi ministri poolt välja pandud Grand Prix " õppereis  F.Chopini radadel mööda Poolat õpilasele ja pedagoogile ning peasponsori poolt välja pandud 5000,00 $ laureaadile ja 2000,00 $ pedagoogile. Lisaks sellele on Rahvusliku Chopini Instituudi poolt auhindadeks Chopini-teemaliste plaatide ja raamatute komplektid ning valik Fryderyk Chopini nim. Ühingu kirjastatud Chopini muusika partituuride väljaandeid. Konkursil omistatakse ka eriauhindu ja eripreemiaid. Näiteks sel aastal on Rahvuslik Fr.Chopini Instituut omalt poolt konkursi juubeli puhul välja pannud eriauhinna Fryderyk Chopini muusika parima interpretatsiooni eest.

Konkursi korraldaja: Narva Linnavalitsuse kultuuriosakond, mille esindajaks on Galina Moldoni ja Tatjana Gontšarova juhitud korralduskomitee.

Rohkem infot konkursist: www.chopin.narva.eeharju

Copyright EML 2016