logi sisse parooliga | id-kaardiga
Uudised
... ja arhiiv
Kalender
Mis teoksil
Koolid
Liikmete nimekiri
Liidust
Üldinfo
Juhatus
EML juhatus
Kontakt
Lingid
Trükised ja õppematerjalid
Toetusprogramm NOOR INSTRUMENTALIST
KONKURSS 2019
Arhiiv
Vana leht
Tööpakkumised
... ja "otsin tööd"

Uudised » Riho Pätsi Koolimuusika fondi üks tänavusi laureaate on Aruküla huvialakeskuse muusikaõpetaja Juhan Trump

19.10.2015


23. oktoobril annab Riho Pätsi Koolimuusika fond järjekordselt üle meie silmapaistvamatele muusikategelastele fondi käesoleva aasta laureaadi tunnistused ja auhinnad. Riho Pätsi Koolimuusika fond tunnustab lastele, noortele ning õpetajatele suunatud muusikalise tegevuse eest eriliselt silma paistnud muusikaõpetajaid, instrumendiõpetajaid, heliloojaid, muusikapedagoogika uurijaid ja koolimuusika edendajaid. Tänavu otsustas fondi juhatus tunnustada nelja muusikategelast. Fond annab välja koos laureaaditiitliga stipendiume, millega jäädvustatakse muusikapedagoogi, koorijuhi, teadlase, helilooja, Tallinna Ülikooli ning Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia professori Riho Pätsi (1899-1977) mälestust.

Fondi uute laureaatide väljakuulutamise pidulik tseremoonia leiab aset 23. oktoobril kell 16 Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kammersaalis. Üritust juhib Riho Pätsi Koolimuusika fondi juhatuse esimees Inge Raudsepp, laureaatide tunnustamist viib läbi EMTA dotsent Ene Kangron. Kaasa teevad kutsutuna ETV kooristuudio lastekoor Aarne Saluveeri juhatusel, EMTA koolimuusika instituudi üliõpilased, EMTA II kursuse lauluüliõpilane Kadi Jürgens, klaveripedagoog Aleksandra Di Maio, Tallinna Muusikakeskkooli viiuliõpilased, kes mängivad Riho Pätsi duosid. Nii kõlab sellel toredal üritusel ka elavat muusikat, mille autoriteks on Riho Päts, Veljo Tormis ja Juhan Trump.

Riho Pätsi Koolimuusika fondi tänavused laureaadid on Aruküla huvialakeskuse muusikaõpetaja Juhan Trump, Keila kooli muusikaõpetaja, koorijuht ning EMTA õppejõud Kadi Härma, muusikapedagoogika uurijana EMTA ja Helsingi ülikooli õppejõud Anu Sepp ning instrumendiõpetajana Narva muusikakooli klaveripedagoog Liina Jarovaja.

Kõiki laureaate tutvustavad publikule kas nende kolleegid või õpilased, Anu Sepp tutvustab oma doktorikraadi väärinud uurimistööd aga ise. Ka esitletakse esmakordset väljaannet Riho Pätsi 1957. aastal loodud kogumikust noortele „20 pala viiuliduole“, mille on toimetanud Riho Pätsi fondi laureaat, viiulipedagoog Niina Murdvee, välja andnud kirjastus Talmar ja Põhi. Viiuliduod on kingiks kõigile meie muusikakoolidele.Riho Pätsi näol on meil tegemist Eesti kõigi aegade mitmekülgseima ja järjekindlama koolimuusikaentusiastiga. Tema elutöö ulatus kooli muusikaõpetaja ning koorijuhi ametist läbi muusikapedagoogiliste ja metoodilis-praktiliste väljaannete ning siis kõrgkooli koolimuusikaprofessori tööst teaduslik-uurimusliku, muusikakirjandusliku ning ka kindla suunisega heliloomingulise tegevuseni. Seda kõike saatis tema erakordne tähelepanu eesti rahvamuusikale. Olles maailma ja eesti muusikaklassika suur asjatundja, püüdis ta ka enda muusikas klassikaliste vormide kaudu rakendada klassikalisi tõdesid kõikjal, lastelauludest ja -klaveripaladest kuni lastele ja noortele mõeldud sümfooniliste teoste ja ooperini.

Samasugust visadust ning kindlameelsust nõudis Riho Pätsilt toime tulla okupatsioonivõimude vägivalla ja omavoliga, kui ta 1950. aastal kõrgetelt ametikohtadelt arreteeriti, kui kõik ta loomingu käsikirjad hävitati (!) ning kui ta vangilaagreist vabanedes hakkas 1960.-1970. aastatel mälu järgi oma teoseid restaureerima.

Meie kaasaegne muusikapedagoogika hindab professor Riho Pätsi ligi sajand tagasi sündinud ideid ja nende praktilise rakenduse meetodeid ehedate ning tähelepanu väärivatena veel tänapäevalgi.

Priit Kuusk

19.10.2015 Kultuur.err.eeharju

Copyright EML 2016