logi sisse parooliga | id-kaardiga
Uudised
... ja arhiiv
Kalender
Mis teoksil
Koolid
Liikmete nimekiri
Liidust
Üldinfo
Juhatus
EML juhatus
Kontakt
Lingid
Trükised ja õppematerjalid
Toetusprogramm NOOR INSTRUMENTALIST
KONKURSS 2019
Arhiiv
Vana leht
Tööpakkumised
... ja "otsin tööd"

Uudised » HELIjaKEEL Saariaho festival 13.-14.02.2016

08.02.2016


EMTA, TMKK, G. Otsa nim. TMK ja teiste muusikakoolide õpilastele ja õpetajatele soodushinnad – festivali pass: 20.-, üksikkontserdipilet: 10.- PEEGLID. Kaija Saariaho, Arvo Pärt 13.02.2016 kell 17 Kanuti Gildi SAAL, Tallinn IGATSUS. Kaija Saariaho, Jüri Reinvere 14.02.2016 kell 16 Kanuti Gildi SAAL, Tallinn MÄNG. Kaija Saariaho, Helena Tulve 14.02.2016 kell 19 Kanuti Gildi SAAL, Tallinn

Kammermuusikute kontserdisarja HELIjaKEEL hooaja aukülalise, soome kuulsaima nüüdishelilooja Kaija Saariaho ja kolme eesti helilooja – Arvo Pärdi, Jüri Reinvere ja Helena Tulve muusikat esitavad tippmuusikud Eestist ning välismaalt – sopran ja harfimängija Arianna Savall (Hispaania) ja flötist Camilla Hoitenga (USA). Festivali eel toimuvad kõikide autoritega avatud proovid EMTA tudengitele.

Festivali avakontserdil PEEGLID kõlavad vaheldumisi Arvo Pärdi ja Kaija Saariaho teosed, mis on helikeelelt küll väga erinevad, kuid kus võib leida huvitavaid seoseid. Kontserdil kõlab Eesti esiettekandes Arvo Pärdi teose “Vater unser” versioon keelpillikvintetile ja sopranile. Festivali teise kontserdi IGATSUS rõhuasetus on elektroonilisel muusikal, mis on olulisel kohal kontserdi mõlema autori – nii Kaija Saariaho kui ka Jüri Reinvere loomingus. Festivali lõppkontserdil MÄNG kõlab Kaija Saariaho muusikaga kõrvuti Helena Tulve muusika ja nende kõlamaailmades võib leida teatud lähedust.

HELIjaKEEL festivali põhirõhk on seekord mitte niivõrd heli ja keele, kuivõrd erinevate helikeelte kõrvutamisel. Siiski on festivali kavas palju teoseid, kus tekstil oluline roll. Kontsertidel kõlav muusika on seotud Ernst Enno, Jüri Reinvere , Eino Leino, Arseni Tarkovski, Amin Maaloufi, Francesco Petrarca, Guillaume Apollinaire`i  ja Shahab al-Din Yahya ibn Habash Suhrawardi tekstidega ning katkenditega pühakirjadest. Seni eesti keeles avaldamata tekstidest on tõlked teinud Maarja Kangro, Jürgen Rooste ja Doris Kareva. Tekstid on kontsertidel erineval moel esile tõstetud.

HELIjaKEEL Saariaho festivali kolmel kontserdil astuvad üles Tallinna Kammerorkestri muusikud – kontsertmeistrid Harry Traksmann (viiul), Laur Eensalu (vioola), Leho Karin (tšello) ja Olga Voronova (viiul), Egert Leinsaar (viiul), Theodor Sink (tšello),  ERSO kontsertmeister Triin Ruubel (viiul), kontrabassirühma kontsertmeister Mati Lukk (kontrabass), Helsingi Filharmoonia orkestri vioolarühma kontsertmeister Andres Kaljuste (vioola), EMTA puhkpilliosakonna juhataja Toomas Vavilov (klarnet), Ene Nael (klavessiin), Kammermuusikute kunstiline juht Diana Liiv (klaver), Kristi Mühling (kannel), Tammo Sumera (elektroonika), Paolo Girol (video), Vox Clamantis, Jaan-Eik Tulve (dirigent), Jaanika Kuusik (sopran), Kadri Tegelmann (metsosopran), EMTA Nüüdismuusika ja improvisatsioonikeskuse juhataja Taavi Kerikmäe (klaver), Liina Olmaru (eelsalvestatud tekst) ning väliskülalistena Arianna Savall (sopran, Hispaania) ja Camilla Hoitenga (flööt, USA).

Kammermuusikute kontserdisari HELIjaKEEL sai alguse hooajal 2012/2013 ning igal aastal on selle muusikalis-kirjandusliku sarja teema olnud omalaadne: perekondlikud sidemed, kirjaniku ja helilooja loominguline lähedus ja vastastikune inspireerimine ning ka side Eesti ja välismaiste (ka väliseesti) autorite vahel.

www.saariaho.org, www.arvopart.ee, www.reinvere.de

www.hoitenga.com, www.ariannasavall.com

https://www.facebook.com/events/1535830343402259/ http://www.piletilevi.ee/est/piletid/muusika/kammermuusika/helijakeel-saariaho-festival-41038/harju

Copyright EML 2016