28.09.2020

Eesti Muusikakoolide Liidu ja Kultuurkapitali tänuõhtu 27.09.2020

EMLi õpetajate tänupreemia

Eesti Muusikakoolide Liit ja Helikunsti Sihtkapital jagasid instrumendiõpetajatele tänupreemiaid. 27.09.2020 Estonia Talveaias. Foto: Haide Rannakivi

Eesti Muusikakoolide Liit ja Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital andsid pühapäeval, 27. septembril Rahvusooper Estonia Talveaias üle tänavused tunnustuspreemiad Eesti parimatele muusikaõpetajatele. Tänupreemiate ettepanekud esitasid Eesti Muusikakoolide Liidu 6 regiooni. Tunnustuse pälvisid:

Viia Ivask – flööt (Türi Muusikakool). Flöödiõpetaja alates 1985, aastaid väga head tulemused riigisisestel ja rahvusvahelistel konkurssidel. Tänavu osales Daugavpilsis konkursil „Naujene Wind 2020“- 3 õpilast said auhinnakohad, 2 auhinnakohta (I ja II) X rahvusvahelisel konkursil „Musical Fireworks in Baden-Württemberg“ Saksamaal, selle õppeaasta sügisel Wirkhausil II ja III koht, „Stars at Tenerife 2019“ I ja III koht. On loonud oma flöödikooli, mille kasvandikud töötavad juba ka meie muusikakoolides. Tänavu said bakalaureuse diplomi EMTAs 2  ja magistri samuti 2 tema kasvandikest. 

Tiit Veigel – klarnet (Tartu I Muusikakool ja Elva Muusikakool). Endiste õpilaste hulka kuuluvad  Tõnu Kalm, Heimo Hodanjonok,  Erle Kont, Aveli Paide. 
Elva klarnetisuve idee algataja, korraldaja ja edasiarendaja  juba 21 aastat 

Pille Metsson – orel, akordion, klaver (Keila Muusikakool). Ta töötab Keila Muusikakoolis alates 1993. aastast. Oreli eriala magistri õppekava läbis aastal 2004 ja ta on tegevinterpreet kõigil kolmel instrumendil, mida ta õpetab.  2019. aastal saavutasid tema õpilased vabariiklikul orelikonkursil kaks 1. kohta ja ühe 3. koha, Moskvas toimunud „Young Organsit“ orelikonkursil võitis Pille Metssoni õpilane diplomi, regionaalsel akordionikonkursil 3 diplomit, interneti konkursil „Akordionitähed 2029“ 2. koha, vabariiklikul klaverikonkursil 3. koha. 

Inga Tagirova – kitarr (Jõhvi Muusikakool). Äärmiselt pühendunud ning õpilasi innustav pedagoog. Tema õpilased osalevad järjepidevalt nii vabariiklikel kui rahvusvahelistel konkurssidel ja festivalidel, saavutades seal suurepäraseid tulemusi. Tõenäoliselt kõige suurema hõivatusega õpetaja, mis puudutab õpilaste esinemisi väljaspool kooli. Viimase kümne aasta jooksul juhendab õpilaste kitarriansambleid, mis on kasvanud enam kui kümneliikmelisteks kollektiivideks ning toonud festivalidelt ja konkurssidelt ka laureaaditiitleid. 2019/2020 õppeaasta vabariiklikul õpilaskonkursil „Parim  noor instrumentalist“ osales Virumaa regioonivoorus kaheksa Inga õpilast, kes kõik said žürii poolt tunnustatud (kaks I kohta, üks II koht, kolm III kohta ning kaks diplomandi). Lõppvooru toimumise korral oleks seal osalenud kuus Inga õpilast. 

Merike Suban – akordion (Viru Nigula valla muusikakool). Aitab aktiivselt koolilelule kaasa ning on korraldanud muusikapäeva viktoriini, esinenud üritustel ansamblitega, korraldanud õppereise Pärdi keskusesse ja Rahvusraamatukokku ning teatritesse, aidanud korraldada  Virumaa regiooni Talvemuusikapäeva, samuti korraldab igal aastal õpilaste omaloomingupäeva ning juhendab õpetajate ansamblit. 

Vaike Väljamäe – klaver (Häädemeeste Muusikakool). Ta on õpetaja, kes oskab  "liivaterast" pärli võluda. Väikeses kogukonnas on Vaike Väljamäe suutnud oma õpilasi suunata ja aidata suurte tulemusteni. Tema õpilased on alati vabariiklikel konkurssidel silma paistnud musikaalse ja täpse esitusega. Kui õpetaja õpilastest on kasvanud uued õpetajad, siis seda saab nimetada koolkonnaks. Seega saame rääkida Vaike Väljamäe koolkonnast. 

Krista Jalango – kontsertmeister (Pärnu Muusikakool).  Orkestripillide õpilased saavad solistina esineda ja särada vaid toetava klaverisaatja abil. Krista Jalango on läbi nelja aastakümne aidanud särada väga paljudel tänastel tippudel. Oma kogemustepagasiga võiks ta läbi viia nii keel- kui puhkpilli erialatunde. Kontsertmeister on muusik, kes kahjuks sageli jääb tähelepanuta, kuid kelle panus lavalise õnnestumise juures võib olla suurem solisti enda panusest. Eriti muusikakoolide kontekstis. 

Marge Venkov – viiul (Võru Muusikakool). Suurem osa tema muusikalisest tegevusest on seotud Võru Muusikakooli ja Võru linnaga. Samuti on ta tihedalt seotud pedagoogilise tööga. Nende aastate jooksul on tema käe all lõpetanud muusikakooli kaksteist noort viiuldajat, kellest mitmed on jätkanud õpinguid lisatasemel ja mänginud kaasa sümfooniaorkestris, ning üks jätkab viiuliõpinguid H. Elleri nim Tartu Muusikakoolis.
Igal õppeaastal on õpilased solistidena ja ansambli või orkestri koosseisus esinenud kontsertidel nii muusikakoolis kui teistele Võru koolidele ja lasteaedadele, osaletud on vabariiklikel konkurssidel ja Liivimaa muusikakoolide keelpillimängijate konkursil.

 

Muusikasõbra tiitel
 

Lisaks pärjab Muusikakoolide Liit Muusikasõbra tiitliga igal aastal ühte omavalitsust, kes on panustanud laste muusikahariduse omandamisse.
Sel aastal pälvisid  tunnustuse Tartu, Elva ja Kohila vald.

Varem on Muusikahariduse sõbra tiitli pälvinud Kambja vald, Viljandi linn, Rae vald, Keila linn, Nõo vald, Jõelähtme vald ja Türi vald ja Tori vald.

Kultuurkapitali helikunsti sihtkapital jagab muusikapedagoogide tunnustuspreemiaid alates 2012. aastast koolide ettepanekute põhjal ja sihtkapitali algatustena. Preemia eesmärk on tunnustada pühendumist erialasele tegevusele ja muusikaalase hariduse jätkusuutlikku õpetamist. Pedagoogi tunnustuspreemia suurus on 1500 eurot.

 

Helikunsti sihtkapitali pedagoogi tunnustuspreemia laureaadid on:

  • ansamblimängu õpetaja Natalia Sakkos, Tallinna Muusikakeskkoolist
  • kontrabassiõpetaja Kaupo Olt, Tallinna Muusikakeskkooli ja Nõmme muusikakoolist
  • klarnetiõpetaja Tõnu Kalm, Heino Elleri Muusikakoolist
  • trompetiõpetaja Aigar Kostabi, Nõmme Muusikakoolist
  • klaveriõpetaja Olev Raal, Abja Muusikakoolist

Sihtkapitali algatusel anti tunnustuspreemia Pärnu Kunstide Kooli klaveriõpetajale Eva Taulile.

 

Foto: Haide Rannakivi